Zápcha je zdravotný problém, ktorý každého z nás raz od času potrápi. Príčiny môžu byť rôzne – od ochorenia ako syndróm dráždivého čreva až po Parkinsonovu chorobu. No častejšie, než následok nejakého ochorenia je zápcha spôsobená nesprávnym stravovaním…

 

Napríklad, nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov alebo nedostatočný príjem tekutín môžu spôsobiť upchatie potravy v črevách. Rovnako vinníkom býva aj sedavý spôsob života.

Hoci v takýchto prípadoch sú ľudia náchylní siahnuť hneď po laxatív, ako uvádza portál Mayo Clinic, ich časté užívanie môže prispieť k zhoršenej funkčnosti vašich čriev.

No a z krátkodobého hľadiska laxatíva zasa obmedzujú vstrebávanie živín z potravy či absorpciu užívaných liekov.

Preto vám namiesto laxatív chceme odporučiť niektorý z nasledujúcich 9 prírodných receptov:

1. Teplá voda

Začatie deň s čistou vlažnou vodou, dokáže naštartovať váš tráviaci systém. Alternatívou môže byť aj káva alebo čaj, ale čistá voda je z hľadiska hydratácie lepšia.

Po požití nápojov s kofeínom je však potrebné vypiť ďalšie extra 2 až 4 poháre čistej vody, aby ste vykompenzovali ich močopudné účinky.

2. Slivky a celozrnné cereálie

Na uvoľnenie zápchy odborníci odporúčajú dať si na raňajky niečo bohaté na vlákninu. Vhodné sú napríklad ovsené vločky spolu so sušenými alebo čerstvými slivkami.

3. Olivový olej

Olivový olej funguje vo vašom tele ako motorový olej v aute. Zabezpečí, aby sa veci hýbali. Ak sa chcete rýchlo zbaviť zápchy, vypite ráno nalačno 1 polievkovú lyžicu olivového oleja. Ak je jeho chuť na vás príliš silná, zmiešajte ho s 1 až 2 čajovými lyžičkami citrónovej šťavy.

4. Molasa

Molasa je hustá tmavá tekutina, ktorá vzniká pri spracovaní cukrovej trstiny. Na uvoľnenie zápchy vypite 1 polievkovú lyžicu Molasu zriedenou v pohári vody. Funguje to preto, že  má vysoký obsah horčíka – minerálu, o ktorom je známe, že pomáha pri zápche.

5. Citrónová šťava

Určite ste už počuli, ako vôňa dokáže niekedy naštartovať mozog a pamäť? Ak nie, tak o tom píšeme v tomto článku.

Vôňa citrónu zase funguje ako stimulant pre váš tráviaci systém. Vypite zmes šťavy z 1 citróna a 2 dl vlažnej vody.

Pokračovanie na ďalšej strane